ჟურნალისტ გიორგი თარგამაძისგან და პოლიტიკოს გიორგი კანდელაკისგან ჩვენ გვჭირდება პასუხი, პირველ რიგში, რეზოლუციაზე, 2008 წელს რატომ დააბრალეს ქართულ ჯარს, თითქოს ქართველმა ჯარისკაცმა ჩაიდინა ომის დანაშაული, – ამის შესახებ „2003-2012 წლებში მოქმედი რეჟიმისა და რეჟიმის პოლიტიკური თანამდებობის პირების საქმიანობის შემსწავლელი დროებითი საგამოძიებო კომისიის“ სხდომაზე კომისიის თავმჯდომარე თეა წულუკიანმა განაცხადა.
„იმ ექვსი პირიდან, რომელთა მოსმენაც იყო დღის წესრიგით განსაზღვრული, ერთმა პირმა, გიორგი თარგამაძემ მედიით შეგვატყობინა, მოსვლას ისედაც არ ვაპირებო. გიორგი თარგამაძე და გიორგი კანდელაკი ჩვენი კომისიის მიერ მოწვეულ პირთა სიაში ფიგურირებენ იქიდან გამომდინარე, რომ „ნაციონალური მოძრაობის“ მაშინდელ დეპუტატებთან ერთად, 2008 წელს სტრასბურგში, ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეაზე სწორედ ამ დეპუტატებმა ქართულ ჯარს დააბრალეს ომის დანაშაულის ჩადენა და პასუხისმგებლობას გამოარიდეს პოლიტიკური თანამდებობის პირები. ხელი აუწია სტრასბურგიში გიორგი თარგამაძემ, მაშინდელმა ვითომ ოპოზიციის წარმომადგენელმა.
ბუნებრივია, ჩვენ გვაქვს შეკითხვები, თუმცა პროცედურულ ნაწილში უნდა შევნიშნოთ, რომ კომისიამ ორივე პირს, გიორგი თარგამაძესაც და გიორგი კანდელაკსაც სატელეფონო კავშირის მეშვეობით შეატყობინა, რომ ისინი ფიგურირებენ მოწვევისთვის სასურველ პირთა სიაში, მათ გაეგზავნათ შესაბამისი ტექსტური შეტყობინებები. ვიდრე ოფიციალურად საფელდეგერო სამსახური ეწვეოდა იქ, სადაც ცხოვრობს ან მუშაობს, გუშინ ალბათ ყველამ ნახეთ, რომ თარგამაძემ ტელევიზიის მეშვეობით თქვა, რომ აქ მოსვლას არ აპირებს, თუმცა ჩვენ გავაგრძელებთ პროცედურას. დღეს თუ არ მოხერხდა მათი მოსმენა, მომდევნო დღეებში შევთავაზებთ ახალ თარიღს და მაინც შევეცდებით, მათ მომდევნო დღეებში ან მომავალ კვირაში მოვუსმინოთ. ხაზს ვუსვამ, ჟურნალისტი გიორგი თარგამაძისგან, პოლიტიკოს გიორგი კანდელაკისგან ჩვენ გვჭირდება პასუხი არაერთ თემაზე, მაგრამ, პირველ რიგში, რეზოლუცია ნომერ 16 33-ზე, 2008 წელს რატომ დააბრალეს ქართულ ჯარს, თითქოს ქართველმა ჯარისკაცმა ჩაიდინა ომის დანაშაული. რადგან შემდეგ ამ ყველაფერმა მე და „ქართული ოცნების“ გუნდს, როდესაც ქართული ჯარის მართლაც მუნდირს, ღირსებას და სიმართლეს ვიცავდით ჰააგის სასამართლოში, არაერთი პრობლემა შეგვხვდა. ამაზე გვჭირდება პასუხები“, – განაცხადა თეა წულუკიანმა.