დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა კირ სტარმერმა და უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ პარიზში "მსურველთა კოალიციის" შეხვედრის შემდეგ ჟურნალისტებს განუცხადეს, რომ ლიდერებს შორის არ ყოფილა შეთანხმება რუსეთზე სანქციების მოხსნის შესახებ.
ზელენსკიმ თქვა, რომ მოხარულია, რომ ხედავს ვალდებულებას „არ გააუქმდეს არანაირი სანქცია, ვიდრე რუსეთი არ შეწყვეტს ომს“.
მან დასძინა, რომ მას სურს "მეტი ზეწოლა" რუსეთზე. „მეტი სანქციების პაკეტი მნიშვნელოვანია“, - თქვა ზელენსკიმ.
სტარმერმა, თავის მხრივ, ასევე თქვა, რომ "აბსოლუტურად ნათელია, რომ ახლა არ არის სანქციების მოხსნის დრო".
„პირიქით, ჩვენ განვიხილეთ, თუ როგორ შეგვიძლია გავაძლიეროთ სანქციები აშშ-ის ინიციატივის მხარდასაჭერად, რათა აიძულონ რუსეთი მოლაპარაკებების მაგიდასთან დაჯდეს ქვეყნების ამ ჯგუფის შემდგომი ზეწოლის გამო“, - თქვა მან.
მისი თქმით, შეხვედრაზე ასევე განიხილეს „სამხედრო და ოპერატიული“ გეგმები უკრაინაში ნებისმიერი ცეცხლის შეწყვეტისა და მშვიდობის მხარდასაჭერად, „მიწაზე, ჰაერში თუ ზღვაზე“.
”შეხვედრის ძლიერი შედეგი გახდა ის, რომ ასე ბევრი ქვეყანა დგას უკრაინის გვერდით, როგორ უჭერენ მხარს ისინი მას სამ წელზე მეტი ხნის განმავლობაში და დაუჭერენ მხარს ამ გადამწყვეტ მომენტში იმდენი ხანი, რამდენიც საჭირო იქნება”, - თქვა სტარმერმა.