მახსოვს ბოლო შეხვედრა სააკაშვილთან, ისეთი რიტორიკა ჰქონდა, თითქოს ყველაფერი უკვე შეთანხმებული იყო, ანუ დიდ სახელმწიფოებს შორის შეთანხმება იყო, უბრალოდ, პატარა ბიძგი და ჩამოიშლებოდა ე.წ. სამხრეთ ოსეთის ხელისუფლება, აღდგებოდა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობა, – ამის შესახებ პარლამენტის საგამოძიებო კომისიის დღევანდელ სხდომაზე 2004-2007 წლებში შიდა ქართლის რეგიონში სახელმწიფო რწმუნებულმა, მიხეილ ქარელმა განაცხადა.
მისი თქმით, 2004 წელს შეიარაღებული ძალების განთავსებამ რეგიონში ვითარება გააუარესა.
„პროვოკაციების საფუძველზე, ფაქტობრივად, შეიარაღებული ძალების განთავსებამ უფრო გააუარესა რეგიონში არსებული ვითარება. ნებისმიერი ჩვენი სვლა აუარესებდა ჩვენს მდგომარეობას. ჯარების განთავსებამ, ფაქტობრივად, გამოიწვია კონფლიქტის ესკალაცია. არანაირი სასურველი შედეგის მომტანი არ იყო. მახსოვს ბოლო შეხვედრა პრეზიდენტ სააკაშვილთან, ისეთი რიტორიკა, საუბარი ჰქონდა, თითქოს ყველაფერი უკვე შეთანხმებული იყო. ხვდებით ალბათ, რას ვგულისხმობ, ანუ დიდ სახელმწიფოებს შორის შეთანხმება იყო და უბრალოდ, პატარა ბიძგი და მთლიანად ჩამოიშლებოდა ე.წ. სამხრეთ ოსეთის ხელისუფლება, აღდგებოდა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობა. რა თქმა უნდა, ეს თითოეული ქართველის ოცნებაა, ყველამ ვიხილოთ ერთიანი და სრულიად გაერთიანებული საქართველო. რა თქმა უნდა, მაშინ ნამდვილად დარწმუნებული ვიყავი, რომ ასე იქნებოდა, ფაქტობრივად, ძალის დემონსტრირება გამოიწვევდა იმას, რომ უპრობლემოდ ჩამოიშლებოდა ე.წ. სამხრეთ ოსეთის ხელისუფლება და აღდგებოდა ტერიტორიული მთლიანობა. თუმცა, ყოველდღიურად გაუარესებულმა მდგომარეობამ უკვე ადგილობრივ მოსახლეობაშიც სერიოზული შიში გააჩინა, უკვე არაერთხელ აღმოჩენილა ადგილობრივი მოსახლეობა მტრის ხახაში, როდესაც ხელისუფლებას მიუტოვებია ყველაზე მძიმე და რთულ პერიოდში. ამ შიშიდან გამომდინარე იყო პანიკაც, დაძაბულობაც. მახსოვს, მაშინდელი გენშტაბის ხელმძღვანელი გადადგა იმის გამო, რომ გამგეობიდან ე.წ. პოლიტიკური ელიტა უხეშად ერეოდა მის ფუნქციებში და, ფაქტობრივად, მართვის პროცესებში ჩამოშორებული იყო. ამ მდგომარეობამ იმ ზომამდე მიიყვანა, რომ ომის წინაშე დაგვაყენა და უკვე მოსალოდნელი იყო ფართომასშტაბიანი ომი ჩვენს რეგიონში“, – განაცხადა მიხეილ ქარელმა.
თეა წულუკიანმა ქარელს სთხოვა, დაეზუსტებინა, ვის გულისხმობს, როდესაც პოლიტიკურ ელიტას ახსენებს.
„ეს არის მერაბიშვილი, ოქრუაშვილი, ადეიშვილი. ძირითადად, ეს ოთხი ადამიანი იღებდა ასეთი ტიპის, „მნიშვნელოვან“ გადაწყვეტილებებს. ესენი იყვნენ, ძირითადად, რომლებიც იღებდნენ აბსოლუტურად გაუაზრებლად ისეთ გადაწყვეტილებებს, რომლებიც შეიძლებოდა, ასეთი უბედურებით დამთავრებულიყო”, – განაცხადა მიხეილ ქარელმა
პაატა სალიას კითხვაზე, კონკრეტულად რა ქმნიდა მიხეილ სააკაშვილის მხრიდან განცდას, რომ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე საქართველოს იურისდიქციის აღდგენა გადაწყვეტილი საკითხი იყო, ქარელმა აღნიშნა, რომ მიხეილ სააკაშვილმა თქვა სამსიტყვიანი წინადადება, რაც იყო ყველასთვის გასაგები გზავნილი.
„მან თქვა სამი სიტყვა, ძალიან კარგად მახსოვს, რომ – ამერიკელები მიხედავენ რუსეთს. ეს იყო ფაქტობრივად ის მესიჯი, რომელიც ყველასთვის გასაგები უნდა ყოფილიყო, რომ აშშ და რუსეთი ან შეთანხმების პროცესში იყვნენ, ან შეთანხმდნენ უკვე. ხვდებით უკვე ალბათ. კონკრეტიზაცია მე არ მომისმენია“, – განაცხადა ქარელმა.
კითხვაზე, როდის და სად თქვა ეს და თავად ესწრებოდა თუ არა აღნიშნულ საუბარს, ქარელმა აღნიშნა, რომ ეს სააკაშვილის კაბინეტში მოისმინა.