უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ ხელი მოაწერა ბრძანებულებებს, რომლითაც რუსული ნავთობპროდუქტების ექსპორტიორ ჩრდილოვანი ფლოტის გემების 225 კაპიტანს სანქციები დაუწესდა.
სანქცირებულთა შორის არიან 11 ქვეყნის მოქალაქეები, მათ შორის რუსეთის, ინდოეთისა და ფილიპინების.
უკრაინის ხელისუფლების ცნობით, შავ, წითელ და ბალტიის ზღვებში ეს კაპიტნები მართავდნენ რუსეთის ჩრდილოვანი ფლოტის გემებს და ნავთობი გადაჰქონდათ ევროკავშირის, დიდი შვიდეულის და სხვა ქვეყნების მიერ დაწესებული სანქციების დარღვევით.
მეორე სანქციების პაკეტი მოიცავს რუსეთის 46 მოქალაქეს, ირანის ორ მოქალაქეს და რუსეთის სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსის მომსახურე 44 რუსულ კომპანიას.
მათ შორის არიან ისეთი სუბიექტები, რომლებიც ამარაგებენ, ავითარებენ, აწარმოებენ და აკეთებენ აღჭურვილობას, ელექტრონული საბრძოლო სისტემებს და სათადარიგო ნაწილებს რუსეთის სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსის საჭიროებებისთვის.
ირანის ორი მოქალაქე სანქციების დარღვევით თვითმფრინავის ნაწილებისა და კომპონენტების მიწოდებაშია ჩართული.
ეს ხდებოდა ირანის საჰაერო ძალების ინდუსტრიის კორპორაციის ინტერესებიდან გამომდინარე, რომელიც რუსეთის პარტნიორია Shahed-ის დრონების შემუშავებასა და წარმოებაში და უკვე იმყოფება უკრაინის, აშშ-ის, შვეიცარიისა და ახალი ზელანდიის სანქციების ქვეშ.