"ლელო - ძლიერი საქართველოს“ ლიდერი მამუკა ხაზარაძე, რომელიც თბილისის საქალაქო სასამართლოში იმყოფება, ამბობს, რომ ქვეყანაში პოლიტიკური პროცესები რუსეთის და ბელარუსის მსგავსად მიდის, ამიტომ მათი მხრიდან უკან დახევა არ იქნება და თავისუფლებისთვის ბოლომდე იბრძოლებენ.
არ არის მთავარი ჩემი მოლოდინები, მთავარია, რომ ჩვენ ქვეყანაში არ დავუშვათ ტოტალური ქვეყნის წაღება ყველა სტრუქტურის, ყველაფრის რუსეთისკენ. ეს არის ახლა ყველაზე მთავარი. ყველაზე მთავარია, რომ ერთიანობა გამოვიჩინოთ და ერთიანობაზე როცა ვლაპარაკობ, არ არის მარტო პოლიტიკური პარტიების ერთიანობაზე საუბარი. უნდა გამოვიჩინოთ ყველა პასუხისმგებელი მოქალაქის მხრიდან ერთიანობა, რომ ყველაფერი ის, რასაც აკეთებენ ესენი მიტაცებული არჩევნების მერე, სამწუხაროდ, რეალობად იქცევა და სულ არის მოლოდინი, რომ ამის მერე ისინი ვერ წავლენ უფრო შორს.
უნდა ვთქვათ, რომ ზუსტად იგივე სცენარით მიდის ქვეყანაში პოლიტიკური პროცესი „ოცნების“, ივანიშვილის და რუსების დაგეგმარებით, როგორც ეს მოხდა რუსეთი და ბელარუსიაში. ანუ ილუზია, რომ სადღაც გაჩერდებიან, უნდა ამოვიგდოთ თავიდან.
რაც შეეხება ჩემს აქ მოსვლას, გავეცნობი ოქმს, მერე მივდივარ პროკურატურაში, რა ბრალდებას წარმიდგენენ, არის მეორე ხარისხოვანი იმასთან მიმართებაში, რაც ხდება იგივე ამ სამარცხვინო კომისიაზე, სადაც მიდის ჩვენი მეომრების, ჩვენი ჯარისკაცების, ჩვენი მართლა გმირი ადამიანების შეურაცხყოფა, დემორალიზება ქართული ჯარის, მხედრული სულის და საერთოდ, იმ მისწრაფების, რასაც თავისუფლება და დემოკრატია ჰქვია. ამიტომ, ბრძოლა იქნება ბოლომდე და ერთი წამით არ იქნება უკან დახევა.
დავარქვათ ყველაფერს თავის სახელი. ეს ყველაფერი ემსახურება იმას, რომ მამუკა ხაზარაძემ და ჩვენმა კოალიციამ აღიაროს არალეგიტიმური პარლამენტი და არალეგიტიმური მთავრობა. ანუ ჩვენ გვსჯიან იმიტომ, რომ პოლიტიკურად ჩვენ მათ არ ვაღიარებთ. არა მარტო ჩვენ, არამედ მთელი დემოკრატიული სამყარო. ამის გამო, მათ უნდათ, დაშინებით, არ ვიცი ეს რა ბრალდება იქნება, ნებისმიერი ასეთი ქმედებით გვათქმევინონ, რომ ჩვენ შეგვეშინდება და ვაღიარებთ მათ, - განაცხადა ხაზარაძემ.
ხაზარაძე სასამართლოში გამოკითხვის ოქმს უნდა გაეცნოს, შემდეგ, 14:00 საათზე კი თბილისის პროკურატურაში უნდა გამოცხადდეს, სადაც მისთვის ბრალის წარდგენა მოხვდება.