"ერთიანობა ნაციონალური მოძრაობის" წარმომადგენლები პარლამენტის წევრის სტატუსით დეკლარაციის შევსებაზე უარს ამბობენ. ამის შესახებ კოალიციის წარმომადგენლებმა ბრიფინგზე განაცხადეს.
მათი თქმით, უარს ამბობენ ქონებრივი დეკლარაციის შევსებაზე, რადგან პარტიის წევრების გადაწყვეტილებით პარლამენტის წევრის სტატუსით ისინი არ აპირებენ "ამ დეკლარაციის შევსებას, რადგან არ წარმოადგენენ არალეგიტიმურ პარლამენტს".
"ანტიკორუფციულმა ბიურომ მოგვმართა „ერთიანობა ნაციონალურ მოძრაობას“, რომ წარგვედგინა ჩვენი ქონებრივი დეკლარაცია, როგორც ე.წ. პარლამენტს წევრებს. ჩვენ არაერთხელ გაგვიცხადებია, რომ არანაირი მონაწილეობის მიღებას არ ვაპირებდით და არც მომავალში არ ვაპირებთ ე.წ. პარლამენტში მუშაობას, რომელიც არ წარმოადგენს ქართველი ხალხის ნებას. ის ღალატობს კონსტიტუციურ პრინციპებს, საქართველოს ეროვნულ ინტერესებს. ჩვენ არასოდეს წინააღმდეგი არ ვყოფილვართ, რომ გამჭვირვალე ყოფილიყო ჩვენი ქონებრივი დეკლარაცია, მაგრამ ამას გავაკეთებთ ნებისმიერ სხვა ფორმატში, რადგან ჩვენ არ ვართ არანაირი ნიშნით ე.წ. პარლამენტის წევრები და არც მომავალში ვიქნებით", - განაცხადა ირაკლი ფავლენიშვილმა.
კოალიციის კიდევ ერთი წარმომადგენელი გია ჯაფარიძე ამბობს, რომ არ აპირებს ქონებრივი დეკლარაციის შევსებას, რადგან უკვე დაწერილი აქვს განცხადება პარლამენტის წევრის უფლებამოსილების შეწყვეტის შესახებ.
"პირველ რიგში მინდა დავიწყო, რომ სოლიდარობა ყველა სინდისის პატიმარს, ყველა პოლიტიკურ პატიმარს. ჩვენი მოთხოვნები არის უცვლელი - უნდა გათავისუფლდეს ყველა პოლიტიკური პატიმარი და ხელახალი არჩევნები. ჩემთვის უცხო ნომრიდან მივიღე ზარი, თავი წარადგინეს, როგორც ანტიკორუფციული ბიუროს თანამშრომლებმა და მითხრეს, რომ დეკლარაცია მაქვს შესავსები, როგორც საქართველოს პარლამენტის წევრს. მე მაქვს დაწერილი განცხადება მანდატის დატოვების შესახებ, არაერთხელ მითქვამს და საყოველთაოდ ცნობილია ჩემი პოზიცია, რომ არ ვცნობ ამ პარლამენტის უფლებამოსილებას, რადგან 26 ოქტომბრის არჩევნები იყო მასობრივად და ტოტალურად გაყალბებული", - განაცხადა გია ჯაფარიძემ.
კოალიციის კიდევ ერთი წარმომადგენელი ირაკლი ხვადაგიანი ამბობს, რომ მათ, როგორც კანდიდატებმა სექტემბერში უკვე ჩააბარეს დეკლარაციები, შესაბამისად, დასამალი არაფერი აქვთ.
"თვითგამოცხადებულ არალეგიტიმურ რეჟიმს აქვს ლეგიტიმაციის კრიზისი, ის ყველანაირად ცდილობს, რომ რაღაცნაირად შთაბეჭდილება შექმნას, რომ თითქოს ეს მოპარული და საქართველოს ისტორიაში ერთ-ერთი ყველაზე საშინლად გაყალბებული და კარიკატურად ქცეული არჩევნები აქციოს ისე, რომ ეს იყო ქართველი ხალხის ნება და შესაბამისად, არავინ არ ვაპირებთ, რომ ლეგიტიმურად წარმოაჩინოს ეს დე ფაქტო ხელისუფლება. ჩვენ სექტემბერში ყველა კანდიდატს უკვე ჩაბარებული გვაქვს ჩვენი ქონებრივი დეკლარაცია და არავისთვის არაფერი დასამალი არ გვაქვს", - განაცხადა ირაკლი ხვადაგიანმა