აშშ-ის პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი არ უნდა შეიყვანოს შეცდომაში რუსეთის პრეზიდენტის ვლადიმირ პუტინის „დროის გაყვანისს ტაქტიკამ“, რომელიც მიზნად ისახავს უკრაინაში მშვიდობის შეფერხებას. ამის შესახებ გერმანიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ანალენა ბერბოკმა კიევში ვიზიტისას განაცხადა.იუწყება The Independent.
მან თქვა, რომ ამ საკითხს დააყენებს აშშ-ს სახელმწიფო მდივან მარკო რუბიოსთან, როდესაც ამ კვირაში ნატო-ს საგარეო საქმეთა მინისტრები შეხვდებიან.
„ნატო-ს საგარეო საქმეთა მინისტრების მოახლოებულ შეხვედრაზე ჩვენ ნათლად განვუმარტავთ ამერიკულ მხარეს, რომ არ უნდა მივიღოთ მონაწილეობა პუტინის დროის გაყვანის ტაქტიკაში“, - ხაზგასმით აღნიშნა ბაერბოკმა.
მან აღნიშნა, რომ პუტინი "მოლაპარაკებისთვის მზადყოფნის სიმულაციას ახდენს, მაგრამ პოზიციიდან არც ერთი მილიმეტრით არ გადაუხვევს".
ბერბოკმა აღნიშნა, რომ უკრაინის უპირობო მხარდაჭერა ძალიან მნიშვნელოვანია, განსაკუთრებით ახლა, როცა რუსეთსა და აშშ-ს შორის მოლაპარაკებები „ჩიხში“ შევიდა.
ამავდროულად, უკრაინის საგარეო საქმეთა მინისტრმა ანდრიი სიბიჰამ, რომელიც კიევში ბერბოკს შეხვდა, განაცხადა, რომ უკრაინა გააგრძელებს მუშაობას ვაშინგტონთან მინერალების მოპოვების შესახებ მისაღები შეთანხმების შესახებ.
თავის მხრივ, ბერბოკმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ წიაღისეულის შესახებ ნებისმიერი შეთანხმება უნდა შეესაბამებოდეს ევროკავშირის კანონმდებლობას. მისი თქმით, ევროპას უკრაინასთან ხელშეკრულება უკვე აქვს გაფორმებული.
”ბოლოს და ბოლოს, ეს არის ჩვენი ევროპული კონტინენტი... ჩვენ, რა თქმა უნდა, ასევე ვართ დიალოგში ყველა დაინტერესებულ მხარესთან”, - განაცხადა ბერბოკმა.