"საჯარო სექტორში გატარებულმა რეფორმებმა მკვეთრად გააუმჯობესა აღნიშნული სისტემის ფუნქციონირება, თუმცა საჯარო სამსახური კვლავ რჩება კორუფციული გარიგებების მაღალი რისკის ზონად. შესაბამისად, საჭიროა გატარებული რეფორმებით გათვალისწინებული პირობების მუდმივი ზედამხედველობა და დარღვევის შემთხვევაში, სამართლებრივი რეაგირებისეფექტურობის შემდგომი გაუმჯობესება.
დახვეწას საჭიროებს, როგორც ადამიანური რესურსების მართვის მენეჯმენტი, ასევე მთლიანად საჯარო სექტორის პოლიტიკა. მნიშვნელოვანია, ანგარიშვალდებულებისა და საჯაროობის პრინციპების დაცვის უზრუნველყოფა", - ნათქვამია ეროვნული ანტიკორუფციული გეგმის პროექტის პირველ ვარიანტში.
შეგახსენებთ, რომ საქართველოს პირველი ანტიკორუფციული სტრატეგია 2005 წელს დამტკიცდა, რომელიც კორუფციასთან ბრძოლის გრძელვადიანი ხედვის პრინციპებს აყალიბებდა. 2008 წლიდან ქვეყანაში უწყებათაშორისი ანტი-კორუფციული საბჭო მოქმედებს, რომელსაც იუსტიციის მინისტრი ხელმძღვანელობს. საბჭოში საკანონმდებლო და აღმასრულებელი ხელისუფლების გარდა, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წევრებიც არიან გაერთიანებულნი.