კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის წევრები ქართული ოცნების წარმომადგენლებს გააცნობენ მართლმსაჯულების სფეროში არსებულ პრობლემებს, ისაუბრებენ ამ პრობლემების გადაჭრის გზებზე და მართლმსაჯულების კოალიციის მიერ ამ კუთხით გაწეული საქმიანობაზე.
აღნიშნული შეხვედრის მიზანია წინასაარჩევნოპერიოდშიხელი შეეწყოსსამოქალაქოსაზოგადოებისადაპოლიტიკურსუბიექტებსშორისმოსაზრებებისადაინფორმაციისგაცვლასმართლმსაჯულებისსფეროშიაქტუალური საკითხების შესახებ.
კოალიციამ დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის გასული თვეების განმავლობაში გაანალიზა საამართლო სისტემაში არსებული ინსტიტუციური ხარვეზები და შეიმუშავა მათი აღმოფხვრისათვის აუცილებელი რეკომენდაციები. კოალიცია დამოუკიდებელი და გამჭვირვალე მართლმსაჯულებისთვის მიზანია, შეხვდეს ყველა დაინტერესებულ პოლიტიკურ პარტიას, გაუზიაროს კოალიციი რეკომენდაციები და აქტიურად შეუწყოს ხელი მათ იმპლემენტაციას.