მოძრაობის ერთერთი ლიდერი მიიჩნევს რომ უსამართლობაა როდესაც ხალხი უმძიმეს პირობებში ცხოვრობს, სააკაშვილი კი თავის ოცნებების ასახდენად 10 მილიონ ლარს ხარჯავს და ქუთაისში აშენებს ამ ეტაპზე ხალხისთვის სრულიად არაპრიორიტეტულ ველობილიკს.
ახვლედიანსი განცხადებით ქუთაისში ასევე უმძიმეს პრობლემას წარმოადგენს სანიაღვრე ქსელებისა და კანალიზაციის არარსებობა რის გამოც ქალაქი ყოველი წვიმის შემდეგ იტბორება
„მაშინ როდესაც 21 საუკუნეში ქვეყანაში სიდიდით მეორე ქალაქის ორ უზარმაზარ უბანში დღემდე არ არსებობს კანალიზაცია და ქალაქში სანიაღვრე ქსელების ფუნქციონირების სერიოზული პრობლემა დგას სააკშვილი თავის ოცნებების ასრულებიზ მიზნით 10 მილიონ ლარს ხარჯავს სრულიად არაპრიორიტეტულ ველობილიკის მშენებლობაში ეს არის უგუნური პოლიტიკა ხელისუფლების მხრიდან მაშინ როდესაც 10 მილიონი ლარი სრულიად ეყოფოდა ქუთაისში წყალმომარაგებისა და სანიაღვრე ქსელების რეაბილიტაციას", - განაცხადა გიორგი ახვლედიანმა