პროექტში მონაწილეობენ სევილიის უნივერსიტეტი (ესპანეთი), ჰერიოტ უოტსის უნივერსიტეტი (ბრიტანეთი), ინჰოლანდის გამოყენებითი მეცნიერებების უნივერსიტეტი (ნიდერლანდების სამეფო), შარლემანის უმაღლესი სკოლა (ბელგია), ბელარუსიის სახელმწიფო ეკონომიკური ურთიერთობების უნივერსიტეტი, ბელარუსიის მომხმარებელთა კოოპერატივების ვაჭრობისა და ეკონომიკური ურთიერთობების უნივერსიტეტი, ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი (საქართველო), გორის სასწავლო უნივერსიტეტი (საქართველო), ტაჯიკეთის სახელმწიფო კომერციის უნივერსიტეტი, ტაჯიკეთის ტექნიკური უნივერსიტეტი, ბელარუსიის განათლების სამინისტრო, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო, ტაჯიკეთის განათლებისა სამინისტრო, ეკონომიკისა და კომერციის მეცნიერებების სტუდენტთა საერთაშორისო ასოციაცია.
ღონისძიებას დაესწრებიან ტემპუსის ეროვნული ოფისის ხელმძღვანელი ლიკა ღლონტი, ინჰოლანდის გამოყენებითი მეცნიერებების უნივერსიტეტის, შარლემანის უმაღლესი სკოლის, ტაჯიკეთის სახელმწიფო კომერციის უნივერსიტეტის, ტაჯიკეთის ტექნიკური უნივერსიტეტის, ბელარუსიის სახელმწიფო ეკონომიკური ურთიერთობების უნივერსიტეტის და ბელარუსიის მომხმარებელთა კოოპერატივების ვაჭრობისა და ეკონომიკური ურთიერთობების უნივერსიტეტის, თსუ-ს წარმომადგენლები.