10:00 საათიდან 16:00 საათამდე დიდუბის რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება ცაბაძის, წინამძღვრიშვილის, აბასთუმნის და მიმდებარე ქუჩების მაცხოვრებლებს.
10:00 საათიდან 18:00 საათამდე სამგორის რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება ვარკეთილი-3 I მიკრორაიონის, კახეთის გზატკეცილის, ქვემო ალექსეევკის დასახლების, ორხევის დასახლების და მიმდებარე ქუჩების მცხოვრებლებს.
10:00 საათიდან 16:00 საათამდე ვაკის რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება ვაჟა-ფშაველას გამზირის (ნაწილობრივ), ნუცუბუძის I, II მიკრორაიონის, სიონის, ჟღენტის, მარგიანის, ნუცუბიძის, საირმის, ბურძგლას და მიმდებარე ქუჩების მცხოვრებლებს.
10:00 საათიდან 17:00 საათამდე ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება ილია ჭავჭავაძის გამზირის, მელიქიშვილის, თარხნიშვილის და მიმდებარე ქუჩების მაცხოვრებლებს.
10:00 საათიდან 17:00 საათამდე საბურთალოს რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება იყალთოს, ბახტრიონის, მგალობლიშვილის და მიმდებარე ქუჩების მცხოვრებლებს.
10:00 საათიდან 17:00 საათამდე ისნის რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება ჩოლოყაშვილის I კვარტლის (ნაწილობრივ), ჩოლოყაშვილის ქუჩის და მიმდებარე ქუჩების მცხოვრებლებს.
10:00 საათიდან 16:00 საათამდე მთაწმინდის რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება.
10:00 საათიდან 16:00 საათამდე გლდანის რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება გლდანის მასივის I-II მიკრორაიონის (ნაწილობრივ) მაცხოვრებლებს, გლდანის მასივის III მიკრორაიონში მდებარე ეკლესიას და ხიზანიშვილის ქუჩაზე განლაგებულ კომერციულ ობიექტებს.
10:00 საათიდან 14:00 საათამდე ვაკის რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება.
16 მაისს, 10:00 საათიდან 16:00 საათამდე, საბურთალოს და ვაკის რაიონების ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება ვაჟა-ფშაველასა და ყაზბეგის გამზირების (ნაწილობრივ), ნუცუბიძის და მიმდებარე ქუჩების მცხოვრებლებს.
16 მაისს, 10:00 საათიდან 17:00 საათამდე, ელექტროენერგიის მიწოდება შეეზღუდება საფელ დიდი დიღმის (ნაწილობრივ) და ვაშლიჯვრის დასახლების მცხოვრებლებს.
16 მაისს, 10:00 საათიდან 17:00 საათამდე, გლდანის რაიონის ნაწილს ელექტრომომარაგება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება გლდანის მასივის VII მიკრორაიონის (ნაწილობრივ) მცხოვრებლებს.
17 მაისს, 10:00 საათიდან 16:00 საათამდე შეზღუდვა შეეხება ვაჟა-ფშაველას გამზირის, ვაჟა-ფშაველას III კვარტლის, ნუცუბიძის და მიმდებარე ქუჩების მცხოვრებლებს.
17 მაისს, 10:00 საათიდან 17:00 საათამდე, შეეზღუდვა შეეხება დიდი დიღმის II მიკრორაიონის (დ. თავდადებულის ქუჩა), ასათიანის, ზაქარიაძის (ნაწილობრივ) და მიმდებარე ქუჩების მცხოვრებლებს.
სარემონტო სამუშაოს დამთავრებისთანავე მომხმარებლებს ელექტროენერგიის მიწოდება აღუდგება.