საქართველო ეკუთვნის ევროპას. საქართველოს მოსახლეობამ ევროპული მომავალი აირჩია და არავის აქვს უფლება, წაართვას ის, – ამის შესახებ ლიეტუვის პრეზიდენტი გიტანას ნაუსედა სოციალურ ქსელში წერს.
„მე მტკიცედ ვგმობ საქართველოს ხელისუფლების მიერ პროევროპელ დემონსტრანტებზე ძალადობრივ თავდასხმებს. საქართველოს მთავრობა ქვეყანას უკუსვლისკენ უბიძგებს და ძირს უთხრის მის ევროპულ პერსპექტივას. საქართველო ეკუთვნის ევროპას. ქართველმა ხალხმა ევროპული მომავალი აირჩია და არავის აქვს უფლება, წაართვას ის“, – წერს ლიეტუვის პრეზიდენტი გიტანას ნაუსედა.
I strongly condemn violent attacks on pro-European protesters by Georgian authorities.🇬🇪 government is pushing the country into a backslide& undermining its 🇪🇺 perspective. #Georgia belongs in Europe.🇬🇪 people chose European future& nobody has the right to take it away from them.