საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ, შალვა პაპუაშვილმა ნორვეგიის მეფესთან, მის აღმატებულება ჰარალდ მეხუთესთან აუდიენცია გამართა.
შალვა პაპუაშვილმა ხაზი გაუსვა საქართველოსა და ნორვეგიის სამეფოს შორის სხვადასხვა მიმართულებით თანამშრომლობის გაღრმავების მნიშვნელობას და აღნიშნა, რომ ორი ქვეყნის ურთიერთობა ნდობასა და საერთო ევროპულ ღირებულებებს ეფუძნება.
საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ მადლიერება გამოხატა ნორვეგიის სამეფოს მხრიდან საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და ევროატლანტიკური მისწრაფებების მხარდაჭერისთვის. საპარლამენტო დელეგაციის შემადგენლობაში დეპუტატები: ნიკოლოზ სამხარაძე, მაკა ბოჭორიშვილი, მაია ბითაძე და ჰერმან საბო შედიან.
Deeply humbled by a courtesy meet with His Majesty King Harald V of #Norway. Conveyed my gratitude for Norway’s partnership. Highlighted the importance of 🇬🇪&🇳🇴 bilateral & multilateral cooperation as Georgia progresses on its Euro-Atlantic integration path. pic.twitter.com/enuZYO3DNq