შალვა პაპუაშვილი ევროპარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე, დევიდ მაკალისტერის განცხადებას ეხმაურება. შესაბამისი განცხადება საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარემ Twitter-ზე გამოაქვეყნა.
"ეს მართლაც ჭეშმარიტების მომენტია ევროკავშირისთვის და მისი საერთაშორისო საქმიანობის სანდოობისა და ლეგიტიმურობისთვის. ამ სტრატეგიულ ეტაპზე ყოფნისას ევროკავშირმა რეგიონისადმი თავისი გრძელვადიანი ინტერესი უნდა წარმოაჩინოს, საქართველოსთვის, მოლდოვასა და უკრაინისთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭებით“, - წერს პაპუაშვილი.
It is indeed a moment of truth for the #EU, and credibility & legitimacy of its international actorness. Being at this strategic juncture, the Union should demonstrate its long-term interest towards the region by granting a candidate status to #Georgia, #Moldova and #Ukraine. https://t.co/Ihhu0G3dyS