აშშ-ის სენატის საგარეო საქმეთა კომიტეტის წამყვანი რესპუბლიკელი წევრი ჯიმ რიში ნიკა გვარამიას დაპატიმრებას ეხმიანება.
"ნიკა გვარამიას, ქართული ტელევიზიის დირექტორს, პოლიტიკურად მოტივირებული ბრალდებით, 3,5 წლით პატიმრობა მიუსაჯეს. პოლიტიკური ოპოზიციის გაჩუმება საქართველოს ძალიან შემაშფოთებელი მიმართულებით დააყენებს. კანონის უზენაესობა და თავისუფალი პრესა არსებითია დემოკრატიისთვის", - წერს სენატორი სოციალურ ქსელში.
#NikaGvaramia, director of Georgian media outlet @MtavariChannel, was sentenced to 3.5 years in prison on politically motivated charges. Silencing political opposition will send #Georgia in a very troubling direction. Rule of law & a free press is essential for #democracy. https://t.co/ma3VICC398
— Senate Foreign Relations Committee Ranking Member (@SenateForeign) May 16, 2022
შეგახსენებთ, სასამართლომ ნიკა გვარამია დამნაშავედ ცნო და 3 წლითა და 6 თვით პატიმრობა მიუსაჯა.
პროკურატურა მთავარი არხის დამფუძნებელს ნიკა გვარამიას ჯერ კიდევ რუსთავი 2-ის დირექტორობის დროს, ტელეკომპანიის კუთვნილი ქონების დიდი ოდენობით გაფლანგვას, კომერციულ მოსყიდვას, ყალბი ოფიციალური დოკუმენტის დამზადებასა და გამოყენებას, ასევე უკანონო შემოსავლის ლეგალიზაციას ედავებოდა.