უკრაინელთა სიმამაცე სამუდამოდ გადაეცემა მომავალ თაობებს, როგორც ღირსებისა და გამბედაობის საუკეთესო მაგალითი - წერს სოციალური ქსელში საქართველოს პარლამენტის თავმჯდოამრე შალვა პაპუაშვილი უკრაინელ კოლეგასთან რუსლან სტეფანჩუკთან შეხვედრის შემდეგ.
"ვესტუმრე ჩემს ძვირფას კოლეგა რუსლან სტეფანჩუკს გმირ კიევში, რათა გამოვხატოთ ჩვენი სოლიდარობა და გავიზიაროთ ტკივილი. უკრაინელთა სიმამაცე და გამბედაობა სამუდამოდ გადაეცემა ჩვენს მომავალ თაობებს, როგორც ღირსებისა და გამბედაობის საუკეთესო მაგალითი", - წერს პაპუაშვილი "ტვიტერზე".
Visited my dear colleague Ruslan Stefanchuk @r_stefanchuk in heroic #Kyiv to demonstrate our solidarity and share the pain. Braveness and determination of Ukrainians will forever be told to our future generations as a prime example of virtue and boldness. pic.twitter.com/pXMTOd568N