დევნილი ბავშვები, რომლებიც რუსული აგრესიის შედეგად ცხინვალისა და ახალგორის რაიონებიდან საგურამოში არიან ჩასახლებულნი და ამავე სკოლაში სწავლობენ, გამოფენენ ტავიანთ ნამუშევრებს სახელწოდებით _ "ჩემი ცხოვრება ომის შემდეგ".
ოქროსა და ვერცხლის მედლებით დაჯილდოვდებიან მცხეთის რაიონის 5 საჯარო სკოლის წარჩინებული მოსწავლეები. პორტატული კომპიუტერებით დაჯილდოვდებიან წარჩინებული ცხრაკლასდამთავრებული მოსწავლეებიც. განათლების სამინისტროს სიგელები გადაეცემა იმ ბავშვებს, რომლებმაც მოსწავლეთა რესპუბლიკურ ოლიმპიადაში მონაწილეობა მიიღეს.
ღონისძიებას დაესწრებაინ საქართველოს განათლების სამინისროსა და მცხეთა-მთიანეთის სამხარეო ადმინისტრაციის წარმომადგენლები.
საგურამოში სკოლის გახსნის იდეა ილია ჭავჭავაძის მეუღლეს, ოლღა გურამიშვილს ეკუთვნის. საკუთარ მხარეში ამ მნიშვნელოვანი საქმის განხორციელებისათვის მან წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას თხოვნით მიმართა. სწორედ აქ, ი. ჭავჭავაძის სახლ-მუზეუმში 1909 წლის 9 იანვარს, პირველი საგანმანათლებლო ცენტრის გახსნას ჩაეყარა საფუძველი, სადაც სკოლა მოზარდებში, მხოლოდ ოთხი კლასის განათლებას ემსახურებოდა.