პოლიტოლოგი გია ხუხაშვილი რიგგარეშე არჩევნების დანიშვნის შესახებ სოციალურ ქსელ „ფეისბუკში“ წერს და აღნიშნავს, რომ რიგგარეშე არჩევნები ხელისუფლების უკანასკნელი შანსია, შეაჩეროს დეგრადაციის პროცესი
„2007 წელს სააკაშვილის ლეგიტიმაცია კრიტიკულად დასუსტდა, როგორც ქვეყნის შიგნით, ასევე მის ფარგლებს გარეთ. ყველა პროგნოზით, ვარდნის შეჩერება მხოლოდ არჩევნების გზით ძალაუფლების დაბრუნებას შეეძლო და მან ეს ნაბიჯი გადადგა.
დღეს გარკვეულწილად სიტუაცია ანალოგიურია.
რიგგარეშე არჩევნები ხელისუფლების უკანასკნელი შანსია, შეაჩეროს დეგრადაციის პროცესი და ბოლომდე გაიტანოს თავისი მოდელი, როგორც მართლმსაჯულების, ასევე ფინანსური ნაკადების მართვის მიმართულებით.
პლუსები:
პრობლემა მხოლოდ იმაშია, რომ ქართული ოცნების დღევანდელი ელიტისთვის ხელისუფლებაში ყოფნის ყოველი დღე სულზე უტკბესია და არც ის პოლიტიკური კლასი აქვთ, რომ ასეთი მასშტაბური თამაში წამოიწყონ. დღევანდელი კვერცხი უფრო ძვირფასია. ამ კვერცხის ამარადაც დარჩებიან....“, - წერს ხუხაშვილი