ღონისძიების ორგანიზატორთა განცახდებით, წარმოდგენილი პროგრამა არის რამდენიმე, ერთი შეხედვით დამოუკიდებელი, თუმცა ერთმანეთთან მჭიდროდ დაკავშირებული პროექტის ერთობლიობა. თითოეული პროექტი მიზნად ისახავს პროგრამის შემადგენელი კონკრეტული მიმართულების ამოქმედებას და გაცხადებული დევიზის "ბორჯმი _ ხელოვნების ქალაქი" სრულფასოვან განხორციელებას.
გახსნის დღეს, 13:00 საათზე, ფოტოხელოვანი გურამ წიბახაშვილი ბორჯომის 1-ელ საჯარო სკოლაში ჩაატარებს მასტერკლასს ფოტომოყვარულებისთვის. პროფესორი ანა კლდიაშვილი ბორჯომის მე-6 საჯარო სკოლაში წაიკითხავს ლექციას "ხელოვნების ისტორიის შესავალი". პროფესორი ნინო ღაღანიძე კი ლექციას - "ხელოვნების ისტორიის საკითხები".
16:00 საათზე, ბორჯომის ხელოვნების და კულტურის სახლში გაიხსნება ექსპოზიცია, რომელზედაც წარმოდგენილი იქნება ფოტოხელოვან გურამ წიბახაშვილის, თბილისის სახელმწიფო სამხატვრო აკადემიის პროფესორ თინათინ კლდიაშვილისა და პროფესორ ქეთევან ქავთარაძის ნამუშევრების გამოფენა.
17:00 საათზე იგეგმება II ფესტივალის საზეიმო გახსნა. კლასიკური მუსიკის საღამოში მონაწილეობენ ბორჯომის სამუსიკო სკოლის მოსწავლეები (პედაგოგები: მარინა რატიანი, მარინა ქიტიაშვილი), კამერული ორკეტრი "საქართველოს სიმფონიეტა" (დირიჟორი - ა. ხაინდრავა), გარდა ამისა, წარმოდგენილი იქნება თანამედროვე ქართული ეთნომუსიკა. ჯგუფი "ლეჟავები - დეციში" (ხელმძღვანელი სამსონ ლეჟავა).