"თანათავმჯდომარეები ტენდენციურები, არაობიექტურები და მე ვიტყოდი, რომ მთლიანობაში პროქართულები არიან. ისინი აკეთებენ ყველაფერს იმისათვვის, რომ საქართვლოდან მომავალი ნეგატივი დაფარონ. ამასთან ერთად ისინი საერთოდ არ აფიქსირებენ თავის საკუთარ აზრს", _ აცხადებს ბორის ჩოჩიევი.
მისი თქმით, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების თანათავმჯდომარეების გარდა, ე.წ. სამხრეთ ოსეთის მოსაზღვრე ზონებში მდგარი ევროკავშირის დამკვირვევებლები მხოლოდ და მხოლოდ ერთ მიზანს ემსახურებიან _ ისინი საერთაშორისო საზოგადოებიდან ფარავენ იმ უმსგავსობებს, რომლიც იქ ხდება.
"ისინი "ვერ ხედავენ" იქ ქართული მხარის მიერ უკანონოდ გახსნილ 35 საგუშაგოს და იმ პროვიკაციებს რომლებიც იქ ყოველდღე ხდება", _ აცხადებს ბორის ჩოჩიევი.
შეგახსენებთ, რომ გუშინ ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების თანათავმჯდომარეები _ პიერ მორელი (ევროკავშირი), ხარლამოს ხრისტოპულოსი (ეუთო) და იოჰან ვერბეკე (გაერო) ცხინვალში ჩავიდნენ და ბორის ჩოჩიევთან შეხვედრა გამართეს.