დელეგაცია საქართველოს შსს სასაზღვრო პოლიციის უფროსმა, გენერალ-მაიორმა ზაზა გოგავამ და შსს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის დირექტორმა I რანგის კაპიტანმა ბესიკ შენგელიამ მიიღო.
ვიზიტი მიზნად ისახავდა საქართველოს შსს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის სამსახურისა და მისი შესაძლებლობების ადგილზე გაცნობას და არსებული ვითარების შესწავლას.
აღნიშნული ვიზიტის შემდეგ, უახლოეს მომავალში, ხელი მოეწერება "საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და ნეაპოლის საზღვაო ძალების გაერთიანებულ სარდლობას შორის ოპერაცია "აქტიური ძალისხმევის" განხორციელებაში, საქართველოს შსს სახელმწიფო საქვეუწყებო დაწესებულება - საქართველოს სასაზღვრო პოლიციის სანაპირო დაცვის დეპარტამენტის მონაწილეობის თაობაზე ურთიერთგაგების ტაქტიკურ მემორანდუმს".
აღნიშნული დოკუმენტი NATO-ს ოპერაცია "აქტიურ ძალისხმევაში" საქართველოს პრაქტიკული ჩართვის სამართლებრივი საფუძველი გახდება.