დედაქალაქის ნაწილს ელექტრომომარაგება დროებით შეეზღუდება
საქართველო, თბილისი - 2012-05-08 08:17:00
სარემონტო სამუშაოს გამო, დღეს, 8 მაისს, 10:00 საათიდან 16:00 საათამდე, საბურთალოს რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება ნუცუბიძის (ნაწილობრივ) ქუჩის მცხოვრებლებს.
10:00 საათიდან 16:00 საათამდედიდუბის რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება აღმაშენებლის გამზირის (ნაწილობრივ), წერეთლის გამზირის (ნაწილობრივ), ცაბაძის და მიმდებარე ქუჩების მცხოვრებლებს.
10:00 საათიდან 17:00 საათამდემთაწმინდის და ვაკის რაიონების ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება ილია ჭავჭავაძის გამზირის (ნაწილობრივ), ყიფშიძის, მესხის, ვეძინის, ლიხის, ჩაბალის, თხინვალის და მიმდებარე ქუჩების მცხოვრებლებს.
10:00 საათიდან 17:00 საათამდეგლდანის რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება გლდანის მასივის I და IIIა მიკრორაიონების, მუხიანის II მიკრორაიონის, ანდრონიკაშვილის, ბაღნარის, გაგრის, იპოლიტოვ-ივანოვის, ქერჩის, ხიზანიშვილის, ზაჰესის, სკოლის, ბიჭვინთის, რევოლუციის, ჩიქვანაიას და მიმდებარე ქუჩების მცხოვრებლებს.
10:00 საათიდან 17:00 საათამდე ისნის რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება გუთნის, ახმეტის, ხახანაშვილის, წინანდლის და მიმდებარე ქუჩების მაცხოვრებლებს.
ქვესადგურ "ზღვისპირეთში" სარემონტო პროფილაქტიკური სამუშაოს გამო, 10:00 საათიდან 17:00 საათამდე ნაძალადევის რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება კახიანის, ნოსტეს, უიარაღო, ჩოდრიშვილის, ქებურიას, მუშათა, კელაპტრიშვილის, წაღვერის და მიმდებარე ქუჩების მცხოვრებლებს.
10:00 საათიდან 15:00 საათამდე სამგორის რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება ვარკეთილი-3 III მიკრორაიონის, ვარკეთილის ზემო პლატოს, ნავთლუღის დასახლების, ქაიროს ქუჩის მცხოვრებლებს.
10:00 საათიდან 14:00 საათამდე ვაკის რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება დაბა წყნეთის თევდორე მღვდლის, ამილახვარის და მიმდებარე ქუჩების მცხოვრებლებს.
ქვესადგურ "ავშნიანში" სარემონტო-პროფილაქტიკური სამუშაოს გამო, 10:00 საათიდან 17:00 საათამდე მონაცვლებით თითო საათით გლდანის რაიონის ნაწილს ელექტრომომარაგება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება გლდანის ხევის დასახლების, თიანეთის გზატკეცილის, გლდანის მასივის I და III მიკრორაიონების, ჯანჯღავას, ქერჩის, ხიზანბარელის, ხიზანიშვილის და მიმდებარე ქუჩების მცხოვრებლებს.
10:00 საათიდან 16:00 საათამდე საბურთალოს და ვაკის რაიონების ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება ნუცუბიძის პლატოს IV მიკრორაიონის და თამარაშვილის (ნაწილობრივ) ქუჩის მცხოვრებლებს.
10:00 საათიდან 17:00 საათამდე ნაძალადევის რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება ცოტნე დადიანის (ნაწილობრივ), ზაზიშვილის, გროზნოს, მამრაძის, დონდუას, ჩიტაიას, ფიროსმანის, ქინქლაძის და მიმდებარე ქუჩების მცხოვრებლებს.
10:00 საათიდან 16:00 საათამდე საბურთალოს რაიონის ნაწილს ელექტროენერგიის მიწოდება დროებით შეეზღუდება. შეზღუდვა შეეხება მიცკევიჩის, ცაგარელის, საირმის, საბურთალოს, შმიდტის და მიმდებარე ქუჩების მცხოვრებლებს.
სარემონტო სამუშაოების დასრულების შემდეგ აბონენტებს ელექტრომომარაგება აღუდგება.