ესეების კონკურსი ძალადობის თემაზე დასრულდა
საქართველო, თბილისი - 2012-05-05 12:07:00
იუსტიციის სამინისტროსა და მთავარი პროკურატურის მიერ გამოცხადებული ესეების კონკურსის გამარჯვებულები გამოვლინდნენ.კონკურსის ბოლო ეტაპზე წარმოდგენილი 600 ნაშრომიდან შერჩეული 11 საუკეთესო ესეს ავტორები დღეიდან იუსტიციის სასწავლო ცენტრში ტრეინინგებს გადიან. სწავლების თემა -ეფექტურიპრეზენტაციისათვისსაჭირო უნარ-ჩვევებისგამომუშავებაა. დღეავნდელი თეორიული ნაწილის შემდეგ, ხვალ სემინარის მონაწილეები ოთხი საათის მანძილზე, კონკრეტული თემის პრეზენტაციის მომზადებაზე ინდივიდაულურად იმუშავებენ.
როგორც ჯი-ეიჩ-ენს” იუსტიციის სამინისტროდან აცნობეს, საკონკურსო თემების პრეზენტაცია 12 მაისს, იუსტიციის სამინისტროში გაიმართება. მასში მონაწილე ყველა კონკურსანტისიგელებით დაჯილდოვდება, ხოლოგამარჯვებულები - პირველი, მეორედამესამეადგილებისმფლობელებიფასიან საჩუქრებს მიიღებენ.
თხზულებების კონკურსი იუსტიციის სამინისტრომ მთავარ პროკურატურასთან ერთად, ანტინარკოტიკული კამპანიის ფარგელბში, 26 მარტს გამოაცხადა. მასშიმონაწილეობისმიღებასტუდენტებსდასაჯაროსკოლებისდამამთავრებელიკლასებისმოსწავლეებსშეეძლოთ. სამიშეთავაზებულითემიდან,,რატომჩადისადამიანიდანაშაულს," ,,მერომნაფიციმსაჯულივიყო" და ,,როგორვებრძოლოთარასრულწლოვანთადანაშაულს," მონაწილესერთ-ერთიუნდა აერჩიადამასზე თხზულება მოემზადებინა. საჯაროსკოლებში, რესურს-ცენტრებისდახმარებით, გამოვლინდათითოგამარჯვებული ესე,რომელიც იუსტიციის სამინიტროში გადაიგზავნა. 600 შემოსული ნაშრომიდან კი თერთმეტი საუკეთესო სპეციალურმა კომისიამშეარჩია.
საგანმანათლებლო აქტივობებს იუსტიციის სამინისტო, მთავარ პროკურატურასთან ერთად, მომავალშიც გეგმავს.