პროგრამის პრეზენტაციის პროცესში მოწვეული ბავშვები თავად შექმნიან მონუმენტური ფერწერის ასლებს.
"საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტომ'' მოამზადა ახალი საგანმანათლებლო პროგრამა - "კულტურული მემკვიდრეობა ბავშვებს". პროგრამა განსაზღვრულია 9-15 წლის მოზარდებისთვის და მოიცავს შემეცნებითი გაკვეთილების კურსს საქართველოს არქიტექტურის, ფერწერისა და გამოყენებითი ხელოვნების შესახებ.
გაკვეთილების განმავლობაში ბავშვები ძველი ოსტატებივით მოამზადებენ საღებავებს და მოხატავენ ბათქაშს, საკუთარი ხელით ააგებენ ციხე-სიმაგრეს, ფერადი კენჭებით ააწყობენ სურათს, თიხისა და წიწვებისაგან შექმნიან საცხოვრებელ სახლებს, გაამშვენებენ თიხის ჭურჭელს, დახატავენ აბსტრაქტულ კომპოზიციას, გაიგებენ როგორი იყო თბილისი ძველად.
ორი საათის განმავლობაში ბავშვები ინტელექტუალურ-შემეცნებითი თამაშების, სახალისო ამოცანების შესრულების და მრავალფეროვანი თვალსაჩინოებების საშუალებით გაეცნობიან სამშობლოს კულტურულ მემკვიდრეობასა და ისტორიას.
პროგრამა განხორციელდება კვირაში 2-ჯერ. პროგრამს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვის ეროვნული სააგენტოს საგანმანათლებლო სამსახურის მთავარი სპეცალისტები წარმართვენ.