ბაქრაძის უწყება აღნიშნულ ქმედებასთან დაკავშირებით უკიდურეს შეშფოთებას გამოთქვამს და აღნიშნავს, რომ ადამიანები საკუთარი სახლებიდან მხოლოდ იმიტომ გამოაძევრეს, რომ ისინი ცხინვალის დროებით ადმინისტრაციასთან თანამშრომლობდნენ.
"ცხინვალისDდე-ფაქტო უშიშროების სტრუქტურების მიერ განხორციელებული შანტაჟი ერთადერთ მიზანს ემსახურება: საკუთრების წართმევის და ცხინვალიდან განდევნის მუქარით აიძულონ ადამიანები, შეწყვიტონ თანამშრომლობა დროებით ტერიტორიულ ადმინისტრაციასთან და გააკეთონ საჯარო განცხადებები, რომლებიც მათ პირად აზრს უგულველყოფს. ამით ცხინვალის დე-ფაქტო რეჟიმი ცდილობს შექმნას ილუზია, თითქოსდა ცხინვალის რეგიონის მოსახლეობის მხრიდან დროებითი ადმინისტრაციისაადმი მხარდაჭერა მოჩვენებითია", _ ნათქვამია ბაქრაძის უწყების მერ გავრცელებულ განცხადებაში.
სახელმწიფო მინისტრის აპარატი ეუთოს და ყველა საერთაშორისო ორგანიზაციას მომხდარ ფაქტთან დაკავშიორებით ადეკვატური რეაგირებისკენ მოუწოდებს.