შეერთებული შტატების არჩეული პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის მრჩეველი ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში მაიკლ უოლცი აფრთხილებს მათ, ვინც ამერიკელებს მძევლად აიყვანს, რომ 20 იანვრის შემდეგ ორჯერ მოუწევთ დაფიქრება, რადგან შედეგები გადაწონის სარგებელს.
კონსერვატორ კომენტატორ ბენ შაპიროსთან ინტერვიუში, მაიკლ უოლცმა აღნიშნა, რომ 4 ამერიკელი მოქალაქე, რომელიც ღაზაში ჰამასის ტყვეობაში იმყოფება, იმაზე დიდხანს იმყოფებიან ტყვეობაში, ვიდრე 1979 წელს ირანის მძევლების კრიზისის დროს მძევლად აყვანილი ამერიკელები.
"ეს სრულიად მიუღებელია და ვფიქრობ, შედეგები საკმარისი არასოდეს ყოფილა. სწორედ ამაზე უნდა ვისაუბროთ ამ ხალხთან. თუ შენ ამერიკელს აიყვან ტყვედ, ჯოჯოხეთის გადახდა მოგიწევს. . შენთვის ფინანსური შედეგების გარდა არაფერი იქნება და შესაძლოა ტყვიაც კი მოგხვდეს დაწყევლილ შუბლში", - თქვა უოლცმა.
"თუ ცუდი ბიჭები არაფერს იგრძნობენ გარდა საფასურისა და ტკივილისა ჩვენი ხალხის ტყვედ აყვანის გამო, მაშინ ისინი შეწყვეტენ ამის გაკეთებას", - დასძინა მან.
უოლცის თქმით, ახლა ჰამასს ყველა გზა გადაკეტილი აქვს, გარდა ერთისა და ეს გზა მძევლების გათავისუფლებაა.
WATCH: @realDonaldTrump’s incoming national security adviser Mike Waltz warns the world:
— Steve Guest (@SteveGuest) December 22, 2024
“You take an American, you illegally detain them, if you're a nation state or if you're a terrorist, you hold them hostage there is going to be all hell to pay! There are going to be nothing… pic.twitter.com/PAMKFnLKbO