უნდა დავასანქციროთ რუსეთის არალეგიტიმური მარიონეტები, მათ შორის ივანიშვილი - წერს რესპუბლიკელი კონგრესმენი, კონგრესში ჰელსინკის კომისიის თვმჯდომარე ჯო უილსონი.
"რუსეთის არალეგიტიმური მარიონეტები უნდა დავასანქციროთ, რომლებიც ქართველ ხალხს ესხმიან თავს და მათი სუვერენიტეტს ართმევენ, მათ შორის, ბიძინა ივანიშვილი და მისი ამფსონები. ამას ჯერ კიდევ 2020 წლის რესპუბლიკური უსაფრთხოების საბჭოს ანგარიშში ვითხოვდი წარმომადგენელთა პალატის ამჟამინდელ სპიკერ მაიკ ჯონსონთან და მომავალ ეროვნული უსაფრთხოების მრჩეველთან, მაიკლ უოლცთან ერთად", - აცხადებს კონგრესმენი.
We must sanction the illegitimate Russian puppets attacking the Georgian people & denying them their sovereignty, including Bidzina Ivanishvili & his cronies. Grateful to have called for this in 2020 RSC report with @SpeakerJohnson and National Security Advisor @michaelgwaltz pic.twitter.com/76e1FEHan4
— Joe Wilson (@RepJoeWilson) November 30, 2024
შეგახსენებთ, ცოტა ხნით ადრე, ჰელსინკის კომისიამ, რომელსაც კონგრესმენი უილსონი თავჯდომარეობს, გაავრცელა განცხადება, სადაც ნათქვამია, რომ საქართველოს დე ფაქტო მთავრობა არალეგიტიმურია.