საკონსტიტუციო სასამართლომ აგენტების კანონის მოქმედება სასამართლოს საბოლოო გადაწყვეტილებამდე არ შეაჩერა
საქართველო, თბილისი - 2024-10-09 13:22:00
საკონსტიტუციო სასამართლო აგენტების კანონთან დაკავშირებით გადაწყვეტილებას აქვეყნებს.
საკონსტიტუციო სასამართლომ არ დააკმაყოფილა აგენტების კანონის შეჩერების თაობაზე მოსარჩელეების მოთხოვნა: თავად სარჩელი კი არსებით განხილვაში მიიღო.
"არ დაკმაყოფილდეს მოსარჩელე მხარის შუამდგომლობა, საქმეზე საბოლოო გადაწყვეტილების მიღებამდე, სადავო ნორმების მოქმედების შეჩერების თაობაზე.
5. საოქმო ჩანაწერს დაერთოს მოსამართლეების – გიორგი კვერენჩხილაძისა და თეიმურაზ ტუღუშის განსხვავებული აზრი სადავო ნორმების შეჩერების შესახებ მოსარჩელე მხარის შუამდგომლობის არდაკმაყოფილების თაობაზე.
6. საოქმო ჩანაწერს დაერთოს მოსამართლე ევა გოცირიძის განსხვავებული აზრი №1828 და №1834 კონსტიტუციური სარჩელების „უცხოური გავლენის გამჭვირვალობის შესახებ“ საქართველოს კანონის საქართველოს კონსტიტუციის 78-ე მუხლთან მიმართებით, არაკონსტიტუციურად ცნობის მოთხოვნის ნაწილში არსებითად განსახილველად მიღებასთან დაკავშირებით.
7. საქმეს არსებითად განიხილავს საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს პლენუმი." ნათქვამია საკონსტიტუციოს გადაწყვეტილებაში.