ჩერნობილის ატომურ ელექტროსადგურზე ელექტროენერგიის მიწოდება აღდგა. ინფორმაციას ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტო უკრაინული მხარის მიერ მიწოდებულ ცნობებზე დაყრდნობით ავრცელებს.
"უკრაინამ აცნობა საერთაშორისო სააგენტოს, რომ ჩერნობილის ატომურ ელექტროსადგურზე გარე ელექტრომომარაგება კვლავ აღდგენილია მას შემდეგ, რაც "საოკუპაციო ძალებმა" ელექტროგადამცემი ხაზი კვლავ დააზიანეს. პერსონალმა განაახლა მუშაობა სადგურის ელექტროქსელში ჩასართავად", – ნათქვამია ატომური ენერგიის საერთაშორისო სააგენტოს განცხადებაში.
#Ukraine has informed IAEA that external power had again today been restored to the #Chornobyl Nuclear Power Plant after line had been again damaged “by the occupying forces”. Staff had restarted operations to reconnect the plant to the electricity grid. https://t.co/WIgM7U7Vmh pic.twitter.com/NnBLAVetOu
— IAEA - International Atomic Energy Agency (@iaeaorg) March 14, 2022
ჩერნობილის ატომურ ელექტროსადგურზე ელექტრომამარაგების გადამცები ხაზები ოკუპანტებმა ორჯერ დააზიანეს, რამაც რადიაციის გაჟონვის საფრთხე შექმნა. პირველად დაზიანებული ხაზების აღდგენის შესახებ ინფორმაცია 13 მარტს გავრცელდა. მეორე დღეს ცნობილი გახდა, რომ ელექტროგადამცები ხაზები საოკუპაციო ძალებმა კვლავ დააზიანეს.
რუსეთის საოკუპაციო ძალებმა ჩერნობილის ატომური ელექტროსადგური გასულ თვეში, უკრაინაში შეჭრის პირველ დღეს ჩაიგდეს ხელში. ელექტროსადგურში რჩება უკრაინული პერსონალი, რომელსაც ოკუპანტები აკონტროლებენ.
პერსონალი აგრძელებს მოვალეობების შესრულებას. მათი თქმით, ატმოსფერო მშვიდია, მაგრამ შიგნით პირობები რთულია, საკვები და მედიკამენტები შეზღუდულია.
ჩერნობილში მომხდარი შემაძრწუნებელი ატომური კატასტროფის შემდეგ, ელექტროსადგური მუდმივ ყურადღებას და მართვას მოითხოვს.