ვითიბი ბანკის და Visa -ს გათამაშების გამარჯვებულები გამოვლინდნენ
საქართველო, თბილისი - 2019-11-26 17:12:00
ვითიბი ბანკისა და Visa -ს გათამაშებაში, მორიგი გამარჯვებულები გამოვლინდნენ. ბანკმა ჯამში 12 მომხარებელი დააჯილდოვა. ყველას საჩუქრად გადაეცა, 2 კაციანი და 2 დღიანი საგზური სასტუმროში "Radisson Collection Hotel" წინანდალში.
აღსანიშნავია, რომ გათამაშება გრძელდება, გამარჯვებულების გამოვლენა ხდება ყოველკვირეულად, პრინციპით, 2 გამარჯვებული ყველაზე მეტი ტრანზაქციის და 1 გამარჯვებული ყველაზე დიდი თანხის მოცულობის მიხედვით.
გათამაშებაში მონაწილეობისთვის, საჭიროა 1 დეკემბრის ჩათვლით, სავაჭრო და მომსახურების ობიექტებში გადაიხადოთ  ვითიბი ბანკის Visa -ს ბარათით და Apple Pay-ს გამოყენებით.
ვითიბი ბანკი, ვითიბის საერთაშორისო ფინანსური ჯგუფის წევრია. დღეს ვითიბი ჯგუფის ბანკები 20-ზე მეტ ქვეყანაშია წარმოდგენილი. ვითიბი ჯგუფის უნივერსალური მოდელი მოიცავს: კორპორატიულ, საცალო და საინვესტიციო ბიზნესს.
საქართველოს მასშტაბით ბანკს 37 ფილიალი აქვს, სადაც კლიენტებს მარტივ, სწრაფ, ინოვაციურ პროდუქტებს და მაღალი ხარისხის მომსახურებას სთავაზობენ. ყოველწლიურად, ვითიბი ბანკის 1 000–ზე მეტი თანამშრომელი 300,000-მდე  კლიენტს ემსახურება.