ძალიან ტრაგიკული იყო რობაქიძის ისტორია. ამერიკაში ასეთი ისტორია ხდება ძალიან ხშირად - სააკაშვილი
საქართველო, თბილისი - 2019-05-13 09:20:00
"ძალიან ტრაგიკული იყო რობაქიძის ისტორია. გაისროლა პოლიციელმატრაგიკული ისტორია იყო. ამერიკაში ასეთი ისტორია ხდება ძალიან ხშირად, - განაცხადა საქართველოს მესამე პრეზიდენტმა მიხეილ სააკაშილმა მიუნხენში ქართველ ემიგრანტეთან გამართულ შეხვედრაზე
"გეგმაზომიერად განადგურება მოხდა პოლიციის რეპუტაციის. არ ვამბობ რომ პოლიცია არ უშვებდა შეცდომებს, უშვებდნენ შეცდომებს და უშვებდნენ ტრაგიკულ შეცდომებს და იყო ტრაგიკული ისტორიები, მაგრამუკაცრავად, რომელ ქვეყანაში არ არის? გერმანიაში არ არის? ამერიკაში არ არის? ამერიკაში ეგეთი ისტორიები ხდება ყოველ კვირას, მაგრამ აქ ჩაერთო მთელი რუსული პროპაგანდა. რუსეთის მოქალაქეები ეკითხებოდნენ - ჩვენ რატომ არ გვაქვს ასეთი პოლიციამოსკოვმა ამოირჩია ქართული პოლიციის დისკრედიტაცია, ვიდრე რუსეთში იგივეს შექმნა. ძალიან ტრაგიკული იყო რობაქიძის ისტორია. გაისროლა პოლიციელმატრაგიკული ისტორია იყო. ამერიკაში ასეთი ისტორია ხდება ძალიან ხშირად", - განაცხადა სააკაშვილმა.